زنبور چند معده دارد؟
شاید در نگاه اول این سؤال کمی عجیب و حتی خنده دار باشد و شاید شما بلافاصله پس از خواندن این سؤال، پاسخ دهید که زنبور هم مانند سایر جانداران یک معده دارد.
اما نه، اینطور نیست. براساس آیه 69 سوره حمل، زنبور دو معده دارد.
«…یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَهً لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ
…از درون “شکم های” آن نوشیدنی خاصی خارج می‏ شود، به رنگ های مختلف، که در آن شفای مردم است در این امر نشانه روشنی است برای جمعیتی که اهل فکرند.»
بطون به معنای شکم (معده) است و وقتی که جمع بسته می شود، حتماً این سؤال برای ما پیش می آید که چرا از «شکم های آن» نوشیدنی خاصی خارج می شود؟ و نشانه های روشنی که خداوند فرموده چیست؟
دانشمندان کشف کرده اند که زنبور عسل دارای دو معده یا شکم است که یکی برای هضم آب و غذای خودش و دیگری برای ذخیره سازی شهد و عسل استفاده می شود. معده ذخیره عسل با عنوان honey stomach شناخته می شود.
این روزها دانشمندان با کمک علم و تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم بیولوژی توانسته اند به کشف این راز علمی دست پیدا کنند، در صورتی که خداوند در عصری که فقر کامل علم بود، در آیات نورانی قرآنی با به کار بردن اسم جمع بطون به تعداد معده های زنبور اشاره کرده است.
سرتاسر قرآن، نشانه های علم و قدرت خداوند است و به ما اطلاعات کامل و کافی برای زندگی سالم و آگاهانه می دهد، کافی است در قرآن تدّبر کنیم.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا