بدن یک عنکبوت را بشناسید
برخلاف کرم ها و برخی حشرات که بدنشان نرم و معمولاً یک تکه است و حالت ارتجاعی و کشسانی دارد؛ بدن عنکبوت دو تکه است. بدن عنکبوت ها از دو قسمت «پیش تنه» و «پس تنه» تشکیل شده. اغلب عنکبوت ها بدن شان دو تکه است، مگر عنکبوت های قاتل که سینه شان دو قسمتی است.
عنکبوت ها 8 پا دارند. برخی از گونه های مشابه عنکبوت، که واقعاً عنکبوت نیستند از پاهای جلویی شان برای تقلید استفاده می کنند.
عنکبوت ها 8 چشم هم دارند که شکل قرار گرفتن شان در انواع گونه های عنکبوت متفاوت است. چشم های عنکبوت ساختاری متفاوت با چشم های مرکب دارد. هر چشم عنکبوت عدسی مستقل دارد که این امر برای مسافت یابی به خصوص برای عنکبوت های جهنده بسیار مناسب است.
البته عنکبوت های نابینا هم داریم که هیچ چشمی ندارند، مثل عنکبوت های غاری. یا حتی نمونه هایی که 6 چشم مثل عنکبوت های ساده مادینه، یا 4 چشم مانند عنکبوت زره پوش دارند.
در طبیعت عنکبوت هایی وجود دارند با چشم هایی قوی که قادر به شناسایی و تفکیک رنگ ها هستند، مثل عنکبوت های جهنده و گرگی. عنکبوت های گرگی قدرت بینایی بسیار بالایی دارند که همین امر به آنها برای دیدن رنگ ها کمک می کند.
عنکبوت هایی هم وجود دارند که چشم هایشان عدسی های بزرگی دارد و این عدسی ها به آنها کمک می کند تا در هنگام شب و با نور اندک، تصویری شفاف و با کیفیت ببینند.
چشم ها و میزان بینایی عنکبوت ها بسته به نوع شان متفاوت است، مثلاً عنکبوت هایی که برای شکار جایی به صورت ثابت کمین می کنند، بینایی ضعیف تری دارند، در عوض آنها حسگرهای بسیار قوی دارند که به کوچک ترین و ضعیف ترین ارتعاشات هم واکنش نشان می دهد و همین امر در شکار به آنها کمک می کند.
اما درباره پرزها و شاخک های بدن عنکبوت باید بدانید، مهم ترین آنها پرزهایجلوی دهان و پرز پاها هستند. پرزهای جلوی دهان به بلع و هضم غذا کمک می کنند و پرز پاها حسگرهای فوق پیشرفته ای هستند که برای تعیین موقعیت، ردیابی شکار و . . . استفاده می شوند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا