پلک زدن
پلک زدن عمل سریع به هم خورن چشمان است. هر انسان در 2 تا 10 ثانیه یک بار پلک می زند، و هر بار پلک زدن 300 تا 400 میلی ثانیه به طول می انجامد. هر انسان به طور میانگین در طول عمر خود به اندازه ی 5 سال پلک می زند. پلک زدن باعث پخش شدن اشک در چشم و عبور آن از روی قرنیه و از بین بردن عفونت های احتمالی می ‌شود.
پلک زدن چشم را از عفونت حفظ می ‌کنند. مژه‌ ها نیز یک خط محافظتی برابر گرد و غبار و . . . است. مژه ‌ها بیشتر عفونت ها را قبل از اینکه عفونتی به چشم برسد می گیرد.
میزان پلک زدن کودکان با بزرگسالان متفاوت است. کودکان معمولاً در هر دقیقه یک یا دو بار پلک می ‌زنند و دانشمندان معتقدند علت کم بودن پلک زدن کودکان ممکن است به میزان رطوبت چشم آنها مربوط باشد. چون چشم کودکان به اندازه بزرگسالان به رطوبت نیاز ندارد و پلک آن ‌ها در مقایسه با اندازه پلک آدم های بزرگ باز نشده ‌است.
تعداد پلک زدن هم یکی از راه های تشخیص سلامتی شخص است، بیش از اندازه بودن میزان پلک زدن یکی از علایم سکته یا اختلالات سیستم های عصبی و کم بودن پلک زدن می‌ تواند نشان دهنده اختلال پارکینسون باشد.
برای کنترل عملکرد پلک زدن هزاران ماهیچه در چشم وجود دارد. مهم ‌ترین و اصلی‌ ترین ماهیچه ‌ها که در پلک بالایی کنترل باز و بسته شدن چشم را به عهده دارند عضله ماهیچه حلقوی چشم است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا