دندان مصنوعی
زمان اولین دندان مصنوعی کامل به حدود700 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. یعنی از همان زمان ها هم انسان ها به سلامتی و البته زیبایی شان اهمیت می دادند. قدیمی ترین دندان های مصنوعی یافت شده مربوط به منطقه ایتالیای کنونی است. البته باید بدانید که دندان مصنوعی اولیه تنها برای پر کردن جای خالی دندان ها بودند و برای جویدن غذا و . . . کاربرد آنچنانی نداشتند تا آنجا که گاهی مردم (تا اواسط قرن 18 میلادی) هنگام جویدن غذا دندان مصنوعی را از دهان خارج می کردند و با کمک لثه غذایشان را می جویدند.
اولین دندان های مصنوعی را از استخوان عاج فیل یا دندان های آسب آبی تهیه می کردند. کمی بعد دندان طبیعی انسان یا دندان حیوانات به ویژه گوسفند را بر پایه ای از طلا یا عاج می نشاندند و در دهان می گذاشتند. در پایان قرن هجدهم دندان های مصنوعی را از چینی می ساختند و آنها را بر پایه ای از طلا یا پلاتین قرار می دادند. این دندان ها به خاطر پایه طلا گران قیمت بودند و تنها افراد ثروتمند قادر به تهیه آن ها بودند. علاه بر این دندان هایی با جنس چینی به خاطر سفیدی بیش از حدشان بسیار غیر طبیعی بودند. حتی در گذشته دندان هایی از جنس چوب هم ساخته شده که شباهت نزدیکی به دندان های مصنوعی امروزه دارد. نکته جالب اینکه، در جنگ ها و لشکرکشی های قدیم بعضی از افراد دندان های مصنوعی کشته شدگان را می دزدیدند و به دندان سازها می فروختند و آن ها با کمی تمیز کردن دندان آن را به دیگری می فروختند. بزرگترین و مهم ترین مشکل این دندان ها انتقال بیماری صاحب قبلی به صاحب جدید بود.
از حدود 100 سال پیش، در تهیه دندان های مصنوعی این نکته نیز رعایت شد که با بدن و طبیعت انسان، هماهنگی داشته باشند! در قرن 20 ميلادي رزين‌هاي آكريلي به بازار آمدند. امروز هم پايه اغلب دندان‌هاي مصنوعي از همين جنس است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا