پوست- بخش اول
با پوست بدنتان آشنا شوید
تا به حال به شگفتی های پوست نرم انسان فکر کرده اید؟ می دانید که قسمت سطحی پوست از نظر شیمیایی شبیه ناخن و مانند زره برای بدن است؟
پوست انسان در زیر میکروسکوپ مانند سطح کره زمین دارای طبقات مختلف است. قسمت سطحی پوست «اپیدرم» نام دارد و از سلول های پهن تشکیل شده. این سلول ها صاف نیستند و روی آنها را سلول های دیگری پوشانده است که «سلول یا لایه شاخی» نام دارند. سلول شاخی از نظر شیمیایی مانند ناخن است و پوست را در مقابل نفوذ آب و میکروب و . . . محافظت می کند.
بعد از این قسمت، لایه ی دیگری به نام «بازال» وجود دارد که مرکز مهم فعالیت های پوست است. در این بخش سلول های تازه پوست روییده و جاگزین لایه های مرده و نابود شده پوست می شوند.
در قسمت دوم پوست، «درم» وجود دارد. در این بخش از پوست، عروق دموی، پایانه های عصبی و غده های چربی وجود دارند. عروق دموی وظیفه غذارسانی را به عهده دارند. وظیفه پایانه های عصبی در این بخش این است که پوست ما را نسبت به درد، گرما، سرما، سوزش و لمس پوست حساس نماید. بین عروق دموی و اعصاب، غده های چربی وجود دارند که شوک های وارد شده در اثر ضربه ها را خنثی می کند و مانع تبخیرات بدن می شود. ذخیره های چربی در این قسمت آنقدر مهم است که اگر وجود نداشت، بدن چهار پنجم آب و وزن خود را از دست می داد و خشک می شد و از بین می رفت.
نکته جالبی که باید بدانید این است که هر قسمت بدن پوستی متفاوت با سایر بخش ها دارد. اگر دقت کرده باشید پوست کف دست با پست آن و پوست کف پا با روی پا و . . . . متفاوت است و حتماً متوجه شده اید که میزان حساسیت یا ضخامت پوست در نقاط مختلف بدن به علت کارایی متفاوت بخش های بدن است. مثلاً پوست کف پا باید ضخیم باشد تا انسان را در برابر خطر و . . . محافظت کند اما پوست کف دست باید حساس و نازک باشد تا قدرت لمس بیشتری داشته باشد.
برگرفته از «طب العموم، پدیدآورندگان : نویسنده: محمد سرورالدین , مترجم: غلامحسین قراگوزلو»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا