پوست- بخش سوم
پوست، مو، رنگ
تا به حال دقت کرده اید که در روزهای گرم و سرد رنگ پوست تان تغییر می کند؟! می دانید این تغییرات چه علتی دارد؟
وقتی که هوا گرم می شود و یا اینکه فعالیت بدنی تان زیاد می شود، شریان های پوست وسیع تر می شود و خون به زیر پوست می آید و رنگ پوست سرخ گون می شود. در چنین حالتی پوست گرمای ایجاد شده به خاطر افزایش فعالیت یا گرمی هوا را، از بدن خارج می کند. در روزهای سرد و یا زمانی که انرژی بدن رو له کاهش است شریان های پوست منفبض و بسته می شود، خون به داخل بدن می رود و رنگ پوست زرد و رنگ پریده می شود.
ویژگی دیگر پوست، وجود هزاران پایانه عصبی در پوست است که در حین گزندگى ، سوختگى ، بريدگى و . . . متأثر می شود و فوراً به مغز اطلاع می دهد و انسان را وارد به واکنش می کند.
برای اینکه روی پوست، مو تشکیل شود، در هر سانتی مربع به ده عدد پیاز مو نیاز است. در همین یک سانتی متر، میلیون ها سلول «ملانوسیت» (ملانین) وجود دارد که رنگ پوست، موی سر، ابروها و . . . را ایجاد می کند. اگر ملانین نباشد موهای بدن انسان سفید می شود. اگر دقت کرئه باشید در هنگام ترس، خشم، سرما و . . . به اصطلاح موی بدن سیخ می شود، در چنین حالتی به خاطر ترس و . . . پیاز مو تحریک شده و بر مو تأثیر گذاشته است.
پوست انسان تا 2000 بيمارى را از خود بروز مى دهد كه بيشتر آنها با استفاده از نور آفتاب و تغذيه سالم كه خداوند آفريده است قابل معالجه است .
اکنون که اطلاعاتی درباره پوست تان بدست آوردید، به قدرت و حکمت و علم خداوند فکر کنید که چطور همه چیز را با هدف خلق کرده، به این فکر کنید که اگر هر کدام از ویژگی های ذکر شده برای پوست وجود نداشت چه اتفاقی برای ما می افتاد. به خلقت جهان بیندیشید که خداوند همه چیز را با چه نظم و هدفی در جای خود قرار داده است.
و تبارک الله احسن الخالقین.
برگرفته از: طب العموم، پدیدآورندگان : نویسنده: محمد سرورالدین , مترجم: غلامحسین قراگوزلو
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا