اثر انگشت؛ جلوه ای از قدرت الهی
تا به حال به اثر انگشت خود دقت کرده اید؟ تا به حال اثر انگشت خود را با خواهر و برادر یا پدر و مادرتان مقایسه کرده اید؟
به انگشتان خود نگاه کنید، خطوط ریزی را به شکلی دایره وار می بینید. حالا به انگشت یکی از اعضای خانواده تان نگاه کنید، مثلاً انگشت مادرتان؛ همین خطوط را با همین شکل و یا شکلی مشابه خواهید دید، به طوری که تصور می کنید اثر انگشتتان کاملاً شبیه مادرتان است. اما نه! این طور نیست.
اصلاً اثر انگشت دو دست خود را با هم مقایسه کنید. حتماً فکر می کنید که صد در صد به هم شبیه و کاملاً یکسان هستند. اما نه! این طور نیست.
محال است که در دنیا دو نفر را پیدا کنید که اثر انگشت مشابه داشته باشند و هرگز امکان ندارد که اثر انگشتان دو دست و یا تک تک انگشتان شبیه هم باشد.
اثر انگشت در انسان، اثر ساییدگی شیارهای پایانه ی انگشت است. در لایه اپیدرم پوست کف دست ها و پاها، برجستگی های بسیار ریزی وجود دارد. اگر انگشتتان را روی جسم صافی قرار دهید، به علت ترشحات چربی زیر پوست، شکل خطوط باقی می ماند که می توان با چشم غیر مسلح آنها را دید. در انگشت نگاری، برای اینکه اثر انگشت بهتر و واضح تر دیده شود، از پودری استفاده می کنند که جذب چربی باقی مانده می شود و کمک می کند که اثر انگشت به وضوح دیده شود.
فرانسیس گالتون، انسان‌ شناس انگلیسی در کتاب خود به نام «آثار انگشتان از طریق علوم ریاضی» ثابت کرد که اثر انگشت به وراثت ارتباطی ندارد و محال است که این ویژگی از این طریق به نسل های بعدی منتقل شود. فورژ نیز در سال ۱۷۹۲ بعد از مطالعه بر روی سه نسل از خانواده ای که ازدواج های فامیلی داشتند، ثابت کرد که اثر انگشت یک موضوع فردی است و از طریق وراثت منتقل نمی شود.
البته دانشمندان معتقدند هر عاملی قبل از تولد می تواند بر روی اثر انگشت تأثیر بگذارد مانند فشارهای روحی و روانی مادر، فشاری که نوزاد حین تولد تحمل می کند و یا حتی طول بند ناف نیز در شکل اثر انگشت تأثیرگذار است. اما کمی بعد از تولد اثر انشگت شکل نهایی خود را می گیرد و غیرقابل تغییر می شود.
دانشمندان ثابت کرده اند که اثر انگشت یک دست یا دو دست هیچ شباهتی به هم ندارد و به همین دلیل است که در هنگام نمونه برداری از انشگتان از هر دو دست نمونه می گیرند. همچنین در دوقلوهای یکسان (تک تخمکی) نیز هیچ شباهتی بین اثر انگشت ها وجود ندارد.
بنابراین براساس تحقیقات علمی، امکان شباهت اثر انگشت دو نفر انسان، یک شصت و چهار میلیاردم می ‌باشد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا