اثر انگشت چقدر عمر می کند؟
شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که یک اثر انگشت تا چند روز باقی می ماند و به بیانی دیگر تا چگونه می توان تشخیص داد که اثر انگشت از چه زمانی باقی مانده است؟
تا چند سال پیش پاسخ این سؤال منفی بود و هیچ تکنولوژی و راه حلی برای پاسخ به این سؤال نبود، اما محققیان در سال های اخیر به روش های نوینی دست یافته اند که به کمک آنها می توان عمر اثر انگشت را تشخیص داد. مهم ترین کاربرد این موضوع در اداره پلیس و برای تعیین زمان وقوع جرم و حضور مجرم است.
شین موراموتو و ادوارد سیسکو در مؤسسه استاندارد و فناوری (NIST) در شرایط آزمایشگاهی با بررسی اثر انگشت ‌های تشکیل شده بر روی ویفرهای سیلیکونی توانستند عمر اثر انگشت را بررسی کنند. مطالعه اثر انگشت‌ با پالماتیک اسید، زمان اثر انگشت را مشخص می کند. البته این روش رای مدت چهار روز گذشته و در شرایط آزمایشگاهی جوابگو بود و دانشمندان در تلاش بودند تا این مدت را به ده روز و بیشتر از آن برسانند تا اینکه "مارسل دو پویت" پژوهشگر اثر انگشت در مؤسسه علوم جنایی هلند توانست زمان اثر انگشت را تا 10 و 15 روز تشخیص دهد.
اثر انگشت از عرق و چربی دست، ترکیب پیچیده ‌ای از کلسترول، اسید آمینه و پروتئین ‌ها را ایجاد می کند. متخصصان می ‌توانند مواد شیمیایی در این اثر انگشت را تحلیل کنند. البته برخی از این مواد با گذشت زمان از بین می روند اما با بررسی نسبت نسبی این ترکیب شیمیایی، می توان زمان تشکیل آن را تشخیص داد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا