ماهک ناخن چیست؟
به ناخن هایتان نگاه کنید. چه می بینید؟ در بخش های مختلف سطح ناخن علامت و نشانه ی خاصی می بینید؟
تا به حال به نیم دایره سفید رنگی که پایین ناخن قرار دارد، دقت کرده اید؟
حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده که نیم دایره ی سفید رنگ پایین صفحه ناخن چیست و چه فایده ای دارد.
به این قسمت از ناخن، ماهک می گویند. نام علمی آن لونولای ناخن (Lunula Unguis) است که معمولاً برای خیلی ها نامفهوم و نا آشناست.
«ماهک قسمتی است هلالی شکل و کمرنگ ‌تر از دیگر بخش ‌های صفحه ناخن که در قاعده آن قرار دارد و بخش جلویی ماتریکس را شامل می گردد. ماتریکس بافت یا قسمتی است که توانایی تولید ناخن را دارد که همانا ریشه ناخن است.»
اما چرا چنین چیزی در ناخن قرار دارد.
هر چند که برخی از پزشکان معتقدند، نبود ماهک اگر همراه با تغییر شکل ناخن نباشد، مهم نیست؛ اما باید بدانید سفید، شفاف و تمیز بودن ماهک در ناخن نشانه ی سلامتی است.
دانشمندان معتقدند اگر در 8 یا 10 ناخن این هلال را ببینید یعنی که بدن شما سالم است و به خوبی فعالیت می کند و اگر نباشد به این معنی است که فرد روحیه و جسمی خسته دارد.
معمولاً نبود ماهک در ناخن، به علت کمبود ویتامین و مواد مغذی در بدن اتفاق می افتد. چون در صورتی که مواد معدنی، ویتامین و . . . در بدن کم باشد، بدن نمی توانند به درستی فعالیت کند و این مشکل در روح و جسم اثر می گذارد.
در طب ایرانی و اسلامی یکی از راه های تشخیص بیماری ها و تعیین سطح سلامتی، ناخن، پوست، مو و زبان است.
اگر ماهک ناخن شما کمرنگ و یا کوچک شده، برنامه غذایی تان را بررسی کنید و حتماً میوه و سبزیجات، لبنیات را در سبد غذایی تان قرار دهید و مصرف نوشابه و تنقلات مضر و صنعتی و . . . را ابتدا کاهش داده و سپس به طور کامل حذف کنید.

مواظب سلامتی خودتان باشید، شما نوجوانان آینده سازان کشور عزیزمان هستید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا