در طول 24 ساعت چه اتفاقاتی در بدن ما می افتد؟
حتماً برایتان جالب است که بدانید در طول یک شبانه روز، «23040» مرتبه پلک می زنیم، «23000» مرتبه دم و بازدم داریم و تنفس می کنیم و «100000» مرتبه قلبمان می تپد. در طول یک 24 ساعت معده 2لیتر اسید ترشح و کبد «1500» لیتر خون تصفیه می کند.
اما جالب تر اینکه بدانید شروع و پایان فعالیت بدن چگونه است و در طول شبانه روز چه اتفاقاتی در بدنمان می افتد. پس مطالب زیر را با دقت بخوانید:
بین ساعت 5 تا شش صبح «هیدروكورتیزون» ترشح می شود و کم کم اعضای بدن بیدار می شوند و انرژی و پروتئین های ذخیره شده در بدن برای فعالیت به جریان درمی آیند.

ساعت هفت صبح وقت مناسبی برای خوردن یک صبحانه کامل است، چون در این ساعت دستگاه گوارش فعالیت خوبی دارد.
ساعت هشت صبح، مقدار زیادی هورمون در بدن ترشح می شود.

ساعت نه صبح بدن کاملاً بیدار است و نیروی زیادی در اختیار دارد. در این ساعت بدن نسبت به اشعه ایکس مقاوم است و اگر بنا به هر دلیلی باید آمپول تزریق کنید، بدانید این ساعت بهترین زمان است زیرا عوارض تزریق به حداقل می رسد.

ساعت ده صبح بدن انرژی زیادی دارد و حرارت بدن بالاست. البته این افزایش انرژی و حرارت منجر به فشار قلب می شود و به همین دلیل است که سکته های قلبی بین ساعت 10 تا 12 بیشتر است.

ساعت یازده صبح بهترین حالت و زمان بدن است، زیرا ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه ای مناسب است كه ممكن است در معاینات قلبی اشتباهاتی اتفاق بیفتد و اگر مشكلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. این ساعت بهترین زمان برای حل مسائل سخت ریاضی است.

ساعت دوازده ظهر، دقت افراد كم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. خون رسانی به مغز کم و ترشح اسید معده زیاد می شود بنابراین برای خون رسانی به اعضای بدن از معده بیشتر استفاده می شود. این زمان بهترین ساعت برای یک خواب نیروزی کوتاه است، چون این کار باعث کاهش سی درصدی خطر سکته قلبی می شود.

ساعت سیزده: در این ساعت باید معده پر باشد چون این ساعت بهترین زمان فعالیت کیسه صفرا برای هضم غذا است. در این ساعت اعضای بدن فعالیت زیادی ندارند و فقط کیسه صفراست که خوب فعالیت می کند. علاوه بر این در این ساعت کار مفید افراد 20 درصد کاهش دارد.

ساعت چهارده، شروع خستگی بدن است چون ترشح هورمون ها کم می شود. اگر می خواهید به دندانپزشکی بروید این ساعت بهترین زمان است، چون در این ساعت به علت خستگی و کاهش ترشح هورمون ها، کمتر احساس درد می کنید.

ساعت پانزده، دوباره انرژی به بدن برمی گردد، حافظه خوب كار می كند و مرحله دوم از کار مفید فرد آغاز می شود، هر چند که میزان آن کمتر از صبح است.

ساعت شانزده، بهترین زمان برای ورزش كردن است چون فشار و گردش خون بدن در بهترین حالت است.

ساعت هفده، فعالیت بخش های مختلف بدن به بالاترین حد خود می رسد، نیروی بدن افزایش پیدا می كند، مصرف اكسیژن زیاد می شود و كلیه و مثانه خوب كار می كند. در این ساعت رشد ناخن ها و موها بهتر از قبل است و اسید معده افزایش پیدا می كند؛ به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

ساعت هیجده، پانكراس فعالیت خوبی دارد و زمان مناسبی برای خوردن شام است.

ساعت نوزده، فشار خون و ضربان نبض كاهش پیدا می كند. بنابراین اگر در اعضای خانواده شما کسی داروی کاهش فشار خون مصرف می کند، بهتر است احتیاط کند چون در این ساعت به صورت طبیعی فشار خون کم می شود.

ساعت بیست، میزان چربی كبد كاهش می یابد و خون كثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. تأثیرگذاری داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها، داروهای آسم و آلرژی در این ساعت بیشتر از قبل است.

ساعت بیست و یک، ترشح غدد به پایان می رسد. از این به بعد هر چیزی وارد معده می شود و عملیات هضم و جذب غذا به آهستگی انجام می شود، بنابراین نباید در این ساعت غذای سنگین میل کرد، چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله كرده و مخاط روده را دچار آسیب می كند و این خیلی خطرناک است

ساعت بیست و دو، سیستم دفاعی بدن آماده باش است. اگر کسی در نزدیکی شما سیگار می كشند، بهتر است به او بگویید از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیكوتین را خیلی سخت دفع می كند و بهتر است از سیگار کشیدن منصرف شود.

ساعت بیست و سه، بدن ترشح هورمون هایی را كه در طول روز فعال بوده، متوقف می کند. آرامش به سراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی می كند.

ساعت بیست و چهار و زمان خواب، اوج فعالیت های سلول های پوست است حتی بیشتر از صبح. علاوه بر این اولین تصویر خواب و رؤیا در این ساعات ایجاد می شود.

ساعت یک نیمه شب، دقت بدن کم می شود و بازدهی بدن در پایین ترین حد قرار دارد. این ساعت بدن باید در حالت خواب باشد. بنابراین هیچ وقت این ساعت را برای درس خواندن و . . . انتخاب نکنید.

ساعت دو نیمه شب، قدرت دید و سرعت عمل و عكس العمل كم می شود، بنابراین این ساعت زمان مناسبی برای فعالیتی مانند رانندگی نیست و كسانی كه رانندگی می كنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون به دلیل کاهش قدرت دید و عکس العمل، بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق می افتد.

ساعت سه نیمه شب، بدن و روح در تاریك ترین حالت خود قرار دارند و ترشح هورمون ملاتونین (هورمون تنظیم چرخه ی خواب) كم و نامنظم می شود.

ساعت چهار، ترشح هورمون ها زیاد می شود و بدن انرژی می گیرد. در این ساعت فشار خون به بالاترین حد خود می رسد و رگ ها تنگ تر می شوند بنابراین خطر سکته قلبی بیشتر است.

ساعت پنج، هورمون ها در بدن زیاد می شوند، حدوداً شش برابر روز. بنابراین در این ساعت بدن به حركت درمی آید و دوباره روز جدیدی آغاز می شود.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا