دندان و شگفتى هاى آن
يكى از شگفتى هاى خلقت انسان آفرينش دندان هايى است كه به نوبه خود بر زيبايى و تكميل نعمات الهى افزوده است .
انسان ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان دائمی دارد. دندان های شیری از قبل از تولد در لثه نوزاد وجود دارند اما نمی توانند بیرون بیایند و بعد از تولد بین سن 6 تا 7 ماهگی از لثه خارج می شوند و در سن 6 تا 7 سالگی می افتند. دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات بازی می‌ کند، تا آنجا که اگر قبل 6 سالگی دندان های شیری کشیده شوند، فرد در تکلم دچار مشکل می شود.
هر کدام از 32 دندان انسان براى كار مخصوصی در دهان جاسازى شده اند. ضمن اینکه شکل و جای قرار گرفتن هر دندان نیز در زیبایی صورت مهم است، مثلاً فرض کنید دندان های آسیاب به جای عقب، در جلوی لثه ها قرار داشتند!
جنس دندان ها داراى كلسيم بسيار است. سطح بالايى و خارجى دندان ها را ماده اى به نام ميناى دندان پوشانده است. ميناى دندان سخت ترين ماده بدن است.
بین لثه، بخشی استخوانی به نام ساروج یا سِمِنتوم وجود دارد که در واقع همچو چسب بدن بوده و دندان را سفت به استخوان فک چسبانده ‌است. قسمت بيشتر دندان را ماده اى به نام عاج دندان تشكيل مى دهد که داراى 72 درصد ماده آهكى است.
در وسط دندان حفره اى به نام مغز دندان وجود دارد که پر از بافت پيوندى است. در اين بافت يك سرخرگ كوچك، يك سياهرگ كوچك، يك شبكه مويرگ و يك عصب قرار دارد كه روى هم به مغز دندان معروفند. هر گونه ايجاد اختلال و فاسد شدن دندان توسط عصب به مغز فرستاده مى شود و انسان درد را احساس مى كند.
هر بخش از بدن نشانه ای از قدرت خداوند است. به تعداد دندان ها و شکل قرار گرفتنشان که چقدر زیبا و منظم است، دقت کنید. علاوه بر نظم دندان ها، به اتصال آنها به مغز دقت کنید که چقدر سودمند است. اگر دندان ها عصب نداشتند، وقتی که فاسد می شدند؛ متوجه نمی شدیم و آنوقت تمام دندان هایمان خراب و زشت می شدند.
جالب است بدانید، دندان هاى حيوانات مستقيم به فك ها متصل است و داراى عصب نيست به خاطر همين حيوانات درد دندان ندارند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا