فلور
همه ما میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها را عامل بیماری و خطر زا می دانیم. اما باید بدانیم در بخش های مختلف بدن، باکتری، میکروب و قارچ هایی وجود دارند که نه تنها خطرزا نیستند بلکه وجودشان ضروری است و سلامتی ما را تضمین می کند. به این مکروب های مهربان، «فلور طبیعی» یا «فلور نرمال» می گویند. شاید جالب باشد که بدانیم حتی تعداد این میکروب های مفید از تعداد سلول های بدن نیز بیشتر است، البته میکروب ها بسیارکوچکتر از سلول ها هستند. فلورها همزیستی مسالمت آمیزی با بدن پیدا کرده اند و در واقع جزئی ضروری از بدن ما شناخته می شوند.
البته همیشه هم آنها بی خطر نیستند، گاهی با توجه به تغییرات بدن و ایجاد اختلال خارجی در طبیعت بدن توسط انسان، ممکن است تنظیم و تعادل فلورها بر هم خورده و اختلالاتی ایجاد شود. مثلاً ممکن است در یک بیماری پوستی، فلور طبیعی پوست، موجب تشدید بیماری شود، چون تعادل بدن به هم خورده است. فلور طبیعی به همان اندازه که با سیستم ایمنی بدن در ارتباط است با میکروب ها و باکتری های بیماری زا نیز در تعادل است.
فلورها عمدتاً در روده، دستگاه ادرار، مخاط، گوش، بینی، چشم و پوست وجود دارند. بیشترین تعداد فلور بدن، در روده بزرگ وجود دارد. چون در این قسمت مواد غذایی به اندازه کافی وجود دارد. این منابع غذایی بین فلورها و باکتری های بیماری زا تقسیم می شود. حالا اگر شخصی با مصرف بی رویه و خودسرانه داروها و آنتی بیوتیک ها یا تغذیه نامناسب باعث از بین رفتن و دفع فلورها شود، شرایط برای رشد و تولید مثل باکتری های بیماری زا و مقاوم به آنتی بیوتیک فراهم می شود و این یعنی شروع یک دوره بیماری. 20 درصد از مدفوع انسان شامل باکتری است. حرکات روده ای باعث دفع این باکتری ها می شوند. در هنگام اسهال تعداد باکتری های خارج شده کاهش می یابد و در عوض در هنگام یبوست تجمع باکتری ها در روده بسیار زیاد می شود. از بین انواع مختلف فلور در روده به عنوان مثال می توان «اشریشیا کلی، پروتئوس، پسودوموناس» را نام برد.
از مهم ترین فلورهای پوست می تواند «استافیلوکوکوس، پروپیونی باکتریوم، کورینه باکتریوم، مخمرهای مالاسزیا و کاندیدا» را نام برد. تعداد این فلورها در بخش های مختلف پوست با توجه به میزان رطوبت، PH ، چربی، نمک و درمان های پوستی متغیر است. هر گونه اختلال در این بخش می تواند یک مشکل اساسی ایجاد کند، بنابراین در استفاده از شوینده ها، کرم ها و . . . دقت کنید.
با مطالعه این مطلب بهتر متوجه می شویم که چرا نباید از لیوان، بشقاب و قاشق و چنگال مشترک، حوله، شانه و مسواک مشترک و حتی برای پاک کردن گوش و کوتاه کردن موی بینی، از وسایل مشترک استفاده کنیم. در تمام این قسمت ها فلورهای نرمال وجود دارند که فقط برای شما مفیدند و اگر به هر طریقی به شخص دیگری برسد، به دلیل اینکه فلور بدن شما با بدن شخص دیگر همزیستی ندارد، برای او یک باکتری خارجی و بیماری زا شناخته می شود و بنابراین خطرناک است.
پس بهداشت را رعایت کنید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا